Önem verdiğiniz birisi depresyonda olduğunda, tavsiye vermek veya yardımcı olmaya çalışmak, yalnızca iyi niyetli bir şekilde yaptığınız bir şey olabilir. Ancak, kullandığınız kelimeler, özellikle depresyon ve ruh sağlığı hastalıklarının doğasını anlamıyorsanız, göndermek istediğiniz mesajı iletmeyebilir.

Depresyonun, ilaç, terapi veya her ikisi ile birlikte tedavi gerektiren tıbbi bir durum olduğunu bilmek önemlidir. Sevdiğiniz birisiyle depresyonu hakkında konuşurken, basit şeyleri tekrarlamak, birinin duygularını önemsemediğinizi hissetmesine neden olabilir.

Kendi duygularınızı ifade ederken, kullandığınız ifadeler sizin bakış açınızdan açık ve net görünebilir, ancak depresyonda olan kişi, saldırıya uğramış, yanlış anlaşılmış veya derinden incinmiş hissedebilir.

Önem verdiğiniz kişilerle ruh sağlığını tartışmak önemlidir, ancak incelikle ve şefkatle yaklaşmazsanız, yardım etme girişimleriniz yarardan çok zarar verebilir.

Onlara daha çok denemelerini söylemeyin: Şu tür yorumlar yapmaktan kaçının:

 • “Kendine gel!”
 • “Sadece daha çok dene!”

Siz zaten elinizden gelenin en iyisini yapıyorken birinin size daha çok denemenizi söylemesi moralinizi bozabilir ve depresyonu olan bir kişinin durumunun umutsuz olduğunu hissetmesine neden olabilir.

Basitleştirmeyin: “Neşelenmek” veya “gülümseme” için iyi niyetli tavsiyeleriniz size arkadaşça ve destekleyici gelebilir, ancak bunlar depresyonla ilişkili üzüntü duygularını aşırı basitleştirir.

İnançsızlığınızı belirtmeyin: Bir kişinin dışarıdan nasıl göründüğü, mutlaka nasıl hissettiğini yansıtmaz. Bu, birçok ruh sağlığı bozukluğu için geçerlidir. Bu nedenle aşağıdaki gibi açıklamalar yapmaktan kaçının:

 • “Ama depresif görünmüyorsun!”
 • “Üzgün ​​görünmüyorsun!”

Depresyonu ve kaygısı olan kişiler hissettiklerini saklamaya ve başkalarından gizlemeye çalışmaları sık olarak rastlanılan bir durumdur. İnsanların hissettiklerini saklamaya çalışmasının bazı nedenleri şunlardır:

 • Utanmış, kafası karışmış, suçlu veya başkaları depresyonda olduklarını öğrenirse olacaklardan korkuyor olabilirler.
 • İş yerinde veya ebeveyn olarak yetersiz görüleceklerinden endişe duyabilirler.
 • Eşlerinin, ailelerinin ve arkadaşlarının onları sevmeyi bırakacağından endişelenebilirler.

Acılarını hafife almayın: Depresyonda olan veya zor bir dönemden geçen bir arkadaşınızla konuşurken, acıyı karşılaştırma isteğine karşı koyun. Ağrının (duygusal ve fiziksel) yalnızca öznel değil, göreceli olduğunu unutmayın.

Aşağıdaki gibi yorumlardan kaçının:

 • “O kadar da kötü olamaz.”
 • “Daha kötü olabilirdi.”

Belki bir kişinin hayatı daha kötü olabilir, ancak depresyon işlerin ne kadar kötü olduğu ile ilgili değildir. O kişi için o anda ne kadar kötü hissettiği ile ilgilidir.

Karşılaştırma yapmaktan veya kötü hisseden kişi için bir “rekabet” ortamı yaratmaktan kaçının. Bunu yapmak yardımcı olmaz ve depresyonu olan bir kişiye, deneyimlerini indirgediğinizi veya size söylediklerini gerçekten dinlemediğinizi hissettirebilir.

Suçlama: “Her şey kafanızda” ifadesi küçümseyici olma eğilimindedir. Bu ifadeyi duyan insanlar, sanki “uydurmakla” veya hissettikleri hakkında yalan söylemekle suçlanıyorlarmış gibi saldırıya uğramış hissedebilirler. Bu yüzden şu tür şeyler söylemekten kaçının:

 • “Her şey senin kafanda.”
 • “Bu senin hatan.”
 • “Bir şeyler hayal ediyorsun.”

Depresyon birisinin sahip olmayı seçtiği bir durum değildir ve araştırmacılar tüm olası nedenleri anlamasa da, birçok faktör olduğunu bilirler.

Utandırma: Bazen, depresyonda olan birinin kendi hayatıyla (veya daha spesifik olarak, kendi düşünceleriyle) çok meşgul olduğu görünebilir, ancak bu onları bencil yapmaz. Suçluluk, utanç hissettirdiği için şu yorumları yapmaktan kaçının:

 • “Sen sadece kendini düşünüyorsun.”
 • “Diğer insanların da sorunları var.”
 • “Kendini çok düşünüyorsun.”

Depresyondaki bir kişinin diğer insanları umursamadığını ima etmek, hiçbir fayda sağlamaz ve yalnızca suçlama, utanç ve suçluluk duygularını körükler. 

Onları görmezden gelmeyin: Kendiniz klinik depresyon yaşamış olsanız bile, deneyiminiz başka birininkinden farklı olabilir. Hiç depresyon geçirmediyseniz, empati kurmanız zor olabilir. Her iki durumda da, sevdiğiniz biri depresyondaysa yapabileceğiniz en iyi şey açık ve öğrenmeye istekli olmaktır.

Klişeler ve belirsiz ifadeler kullanmaktan kaçının: Klişeler ve belirsiz ifadeler birisine umut vermek açısından fazla bir şey ifade etmez. Bu nedenle aşağıdaki gibi açıklamalar yapmaktan kaçının:

 • “Bu da geçecek.”
 • “Bırak gitsin.”

Depresyonda olan birine yardımcı olacak kelimeler bulmak zor olabilir. “Şu anda ne söyleyeceğimden emin değilim” demekten korkmayın. Bildiğiniz kelimelerin büyük bir fark yaratabileceğini unutmayın. Ve dikkatli olmazsanız sözleriniz yarardan çok zarar verebilir.

Geçmişte kırıcı bir şey söylediğinizi düşünüyorsanız, özür dileyin. Ne söyleyeceğinizden emin olmadığınızı veya anlamadığınızı açıklayın.